Autor gola Maradony „Hand of God” czekał 36 lat, aby sprzedać koszulkę Diego.

24.06.24, Aktualności
0 7 618

Autor gola Maradony „Hand of God” czekał 36 lat, aby sprzedać koszulkę Diego.
W 2022 roku Anglik Steve Hodge kupił za artefakt piłkarski rekord za 9,28 miliona dolarów. Najnowsze wiadomości znajdziesz tutaj.
Koszulka ze sklepu
Wszyscy znają historię najbardziej fenomenalnego oszustwa w historii Pucharu Świata, Diego Maradony, który posłał piłkę do bramki Anglii na Mistrzostwach Świata w 1986 roku. Ale w tym samym meczu ćwierćfinałowym Diego strzelił legendarnego gola po slalomie przez połowę boiska - wiele lat później 19-letni Messi strzelił bardzo podobnego gola przeciwko Getafe. Błąd w meczu Anglia-Argentyna (1:2) kosztował kariery tunezyjskiego sędziego Alego Bin-Nassera i bułgarskiego sędziego liniowego Bogdana Docheva – obaj zostali dożywotnio wykluczeni z sędziowania turniejów sponsorowanych przez FIFA.

Niepocieszeni angielscy piłkarze przeklinali argentyńskiego idola i sędziego – pod koniec meczu wielu z nich pobiegło do szatni, gdzie ręką zobaczyło w telewizji bramkę Maradony, ale sytuacji nie dało się już zmienić. Wśród angielskiego lewicowego pomocnika Steve Hodge zrozumiał to bardziej niż ktokolwiek inny – dopiero po próbie wybicia piłki z pola karnego Argentyńczyk strzelił fatalnego gola. Steve nie widział jeszcze powtórki i w ramach rekompensaty postanowił przynajmniej kupić koszulkę legendy. Uścisnął dłoń Diego, ale potem Maradona został otoczony przez kolegów z drużyny i reporterów. Hodge zdał sobie sprawę, że jego prośba wydałaby się śmieszna w atmosferze ogólnej radości ze strony przeciwników, więc poszedł na wywiad telewizyjny.

Steve i Diego, zawodnicy obu drużyn, jako ostatni opuścili boisko. „Widziałem Maradonę, idąc naszym tunelem. Spojrzeliśmy na siebie, kiedy go dogoniłem, ściągnąłem mu koszulkę. Diego nie chciał się zmienić, więc to był czysty przypadek” – napisał pomocnik w swojej autobiografii „Człowiek w koszuli Maradony”. Tę wersję rozwoju wydarzeń potwierdził Diego w swoich wspomnieniach „Ręka Boga” z 2017 roku. Hodge, teraz świadomy tego, co dzieje się w angielskiej szatni z argentyńskim numerem 10, po cichu wśliznął się do swojej szafki i wepchnął koszulkę do torby. Anglik dowiedział się później, że Maradona zamienił się koszulką Hodge'a z jego kolegą z reprezentacji, który trzymał się koszulki angielskiego gwiazdora Gary'ego Linekera.

„Nie pamiętam, z kim się zamieniłem tamtej nocy” – powiedział reprezentant Anglii Chris Waddle. - Jedyne co pamiętam, to okropna jakość materiału. Emblemat jest źle skonstruowany…” I to prawda. Rzecz w tym, że Maradona skrytykował oficjalny strój drużyny, twierdząc, że nie jest wystarczająco cienki, co jest znaczącym mankamentem w meksykańskim upale. W rezultacie zespół musiał kupić zwykłe niebieskie koszulki w sklepie sportowym w Meksyku, a numery i logo zespołu zostały uszyte przez dwóch lokalnych krawców.

Szlachetny Mateusz
Rok później los ponownie spotkał Hodge'a z wielkim Argentyńczykiem. Pojechał na Wembley, aby obejrzeć towarzyski mecz Anglii z Brazylią (1:1) i spotkał się z Maradoną w barze. „Rozmawialiśmy z Diego o bieżącym meczu przez około pięć minut. Mecz z 1986 roku nie został zapamiętany. Nie muszę mu mówić: „Hej, oszukałeś nas”. Nie sądzę, że zamieniłbym się z nim koszulkami, gdybym wiedział, że wtedy strzelił gola ręką” – powiedział Hodge, który najlepsze lata swojej kariery spędził w
Nottingham Forest.

Steve przez długi czas traktował koszulkę Maradony jedynie jako pamiątkę po świetnym meczu, w którym uczestniczyli obaj zawodnicy. Przez wiele lat stał spokojnie na strychu - bogata rama i brak widocznego miejsca na ścianie salonu. Jednak w 2002 roku legendarna koszulka Pele z finału Mistrzostw Świata w 1970 roku została sprzedana na aukcji Christie's w Londynie za rekordową kwotę 157 000 funtów i Steve zdał sobie sprawę, że z biegiem lat znaczenie i wartość tego artefaktu wzrosło. Hodge wydzierżawił i ubezpieczył koszulkę, którą trzymał przez 20 lat, Narodowemu Muzeum Piłki Nożnej.

Od śmierci legendy w 2020 roku wzrosło zainteresowanie specjalną koszulką Maradony – i oczywiście wzrosła także cena. Hodge upierał się jednak, że nie sprzeda rzadkiego przedmiotu. „Mój telefon utracił wszystkie kanały, więc chciałem wszystko naprawić. Widziałem artykuły w Internecie, w których twierdzono, że próbowałem sprzedać koszulę za 1 milion funtów, a nawet 2 miliony funtów. koszula nie jest na sprzedaż. „Mam go od 34 lat i nigdy nie próbowałem go sprzedać” – powiedział były piłkarz, który w swoim CV ma na swoim koncie 24 występy w reprezentacji.
Przez kilka lat Hodge odrzucał oferty Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej na sprzedaż kultowej koszulki. Pod tym względem wieloletni kapitan reprezentacji Niemiec Lothar Matthaus, którego Maradona nazwał jednym ze swoich najsilniejszych rywali, zachował się szlachetniej. W 2022 roku Niemiec przyznał, że podarował Argentynie koszulkę od Maradony, którą zmienił po przegranym przez siebie meczu finałowym mistrzostw świata 1986 (2:3). „Nigdy nie myślałem o sprzedaży tej koszulki. Diego jest bogiem w swoim kraju. Mam zaszczyt zwrócić go narodowi Argentynydi” – wyjaśnił wówczas Matteus.
Wątpliwości co do autentyczności
W 2019 roku padł nowy rekord sprzedaży sprzętu sportowego – koszulka legendy baseballu z lat 20. XX wieku, Babe Rutha, została sprzedana za 5,64 mln dolarów, a Hodge postanowił działać. „Jestem dumnym posiadaczem koszulki Maradony od ponad 35 lat. „Koszulka Hand of God ma głębokie znaczenie kulturowe dla świata piłki nożnej, mieszkańców Argentyny i Anglii i jestem pewien, że nowy właściciel będzie niezwykle dumny z najbardziej kultowej koszulki piłkarskiej na świecie” – powiedział Hodge w notatce prasowej . Wydane przez Sotheby's.
Trudno sobie wyobrazić, jak koszulka pomoże mieszkańcom Argentyny. Być może dlatego rodzina Diego próbowała bagatelizować ten artefakt – Dalma, najstarsza z trzech córek Maradony, powiedziała, że pierwszą połowę spędziła w koszulce, którą dał jej ojciec Hodge’owi, co zakończyło się bezbramkowym remisem. „To zupełnie nie ta sama koszulka. Wiem, kto ma prawdziwy mundur, ale nigdy nie zdradzę jego właściciela. Mój tata żartował z tego za życia: „Hodge myśli, że ma tę samą koszulkę. Jak mogę dać komuś koszulkę meczu mojego życia? – Cytat z Dalmy w The Athletic.

Melika Khansari, zastępca dyrektora ds. public relations Sotheby, stanowczo odrzuciła wszelkie wątpliwości, że partia nie spełnia podanych specyfikacji. „Rzeczywiście w pierwszej połowie Maradona miał na sobie inną koszulkę” – zauważa Hansari. „Istnieją jednak wyraźne różnice między tym a strzelaniem bramek. Dlatego zanim wypuściliśmy tę koszulkę do sprzedaży, przeprowadziliśmy dokładne badania naukowe tego produktu, aby potwierdzić, że była to koszulka, którą Maradona miał na sobie, gdy strzelił dwa gole w drugiej połowie.

Sotheby's zatrudniło firmę Photomatch do analizy koszulki i porównania jej ze zdjęciami z meczu z 1986 r., przyglądając się różnym słynnym przedmiotom, od koszulek noszonych na meczach Michaela Jordana i Magica Johnsona po koszulkę Babe Rutha. W ramach analizy zbadano różne unikalne detale produktu, w tym naszywkę, paski i numery. Zgodnie z decyzją, wystawiona na aukcji koszulka jest dokładnie tą, którą Maradona miał na sobie w chwili zdobycia gola.

Na aukcji o koszulkę Hand of God rywalizowało siedmiu oferentów, ale nikt nie był w stanie przebić stawki anonimowego użytkownika wynoszącej 9,28 miliona dolarów.

Uwagi (0)
Dodaj komentarz
Komentarz
reload, if the code cannot be seen